RDBS

Main awards

 

Best in show                       P C Stephens, white pekin female

Reserve best in show          R Creighton, silver sebright

Best hard feather                M & J Jackson, furnace OEG female

Best soft feather                 R Ramus, buff plymouth rock

Best soft feather light          T Phillips, white silkie, female

Best soft feather heavy       R Ramus, buff plymouth rock

Best rare                             Shepherd & Shepherd, yokohama male

Best waterfowl                     F J Soper, white call duck

Best trio                              M & J Jackson

Best eggs                            L Rupniak

Best juvenile                        H & N Powell

Best juvenile handler            Isobel Chubb

Trophy winners

 

Best in Show

Richard Billson Trophy

P C Stephens

Best Bantam

Frank Bush Challenge Shield

P C Stephens

Reserve Champion

The Harvey Cup

R Creighton

Best Trio

Peter Parris Rose Bowl

M & J Jackson

Best Rock

Plymouth Rock Cup

R Ramus

Best Opposite Sex Rock

Tankard

R Ramus

Best OEG male not Spangle

Secretary’s Trophy

M & J Jackson

Best OEG male Red/Spangle

Tom Rose Cup

M & J Jackson

Best OEG female

Three Founders Cup

M & J Jackson

Best Black or Blue OEG

Frank Bush Trophy

M & J Jackson

Best OEG Spangle/ Wheaten

Redgate Cup

Mr & Mrs Birtwell

Best True Bantam

Ornamental Cup

P C Stephens

Best Sussex

Sussex Tankard

S Taylor

Best Speckled Sussex

Speckled Sussex Cup

Mr & Mrs Chubb

Best Australorp Opp Sex

Australorp Tankard

J Rowland

Best Wyandotte

Wyandotte Cup

D Hill

Best Soft Feather Heavy

Bibby Tankard

R Ramus

Best Eggs

Egg Cup

L Rupniak

Best Exhibit Lady Member

Ladies Cup

J Campbell

Best Exhibit Junior Member

Junior Cup

H & N Powell

Best Andalusian

Tankard

No entries

Best Indian Game

Tankard

G Lawry

Best Leghorn

Leghorn Cup

M & J Jackson

Best Brahma male

Shield

K & J Dowrick

Best Brahma female

Shield

J Jacobs

Best Maran

Gordon Watkins  Cup

M Morgan

Best Opposite Sex Maran

K J Bosley Cup

M Morgan

Best Faverolle male

Cup

M Frossell

Best Faverolle female

Cup

M Frossell

Best exhibit by a member within 25 miles of Reading

“Courage” Trophy

J Campbell

Best OEG Duckwing

B & B Shield

No entries

Best Spangled Hamburgh

Hamburgh Shield

J D Owen

Best Rosecomb

Tony Giles Cup

S A & G Hodge

Best Hard Feather

John Woodward Trophy

M & J Jackson

Best Orpington

D Bruce Perpetual Tankard

T Paice

Best Dutch

Dutch Shield

K & J Dowrick

Best Frizzle

C Carr Frizzle Trophy

J Campbell

Most Marans points

Ken Bosley Shield

M Morgan

Best Barnevelder

Barnevelder Trophy

D Baker

Most Welsummer points

John Knibbs Trophy

Rachel Seymour

Best Croad Langshan

Croad Langshan Trophy

B & V Rideout

Best German Langshan

B Ward Trophy

B G Ward

Best Waterfowl

John Soper Trophy

F J Soper

Best Asian Game

Trophy

A Marment

Best Juvenile handler

Frank Cherry Mem. Trophy

I Chubb

Best Gold Pen. Hamburgh

Hamburgh Cup

J D Owen

Best Soft Feather Light

Page Trophy

T Phillips

Best Pekin

Rodocanachi Cup

P C Stephens

Best Light Sussex

Horace Large Memorial Cup

R Parsons

Best Australorp

George Munday Mem Troph

A & M Robinson

Best Opposite Sex Pekin

Rodocanachi Goblet

I & L Alllonby

Best Welsummer cock

Welsummer Trophy

A R Ingram

Best Welsummer hen

Welsummer Trophy

R Seymour

Best Welsummer cockerel

Peter Parris Cup

A R Ingram

Best Maran Eggs

Trophy

R E Robinson

Best Welsummer pullet

David Ellis Cup

S Black

Best Welsummer eggs

Trophy

D Hill

Reserve Champion eggs

Trophy

R E Robinson

Best Rare Breed

Trophy

Shepherd & Shepherd

Best Soft Feather

Trophy

T Phillips

Best Minorca

George Smith Memorial Cup

K A Brown

Best Buff Orpington

Rachel Seymour Cup

P Smedley

Best Sumtaler

Regional Shield

K Cox

Other breed winners

 

Ancona

D W & H Sill

Araucana

David Davies

Belgian

H Wallace

Brahma

K & J Dowrick

Dorking

M Hatcher

Japanese

C J & N Bacon

Modern

S A & G Hodge

New Hampshire Red

C A Compton

OEG

M & J Jackson

Poland

P Lutkin

Rhode Island Red

K & J Dowrick

Scots Dumpy

R Hiscock

Scots Grey

S Black

Serama

L Audland

Welsummer

A R Ingram